Rádiový systém odečtu indikátorů vytápění v kombinaci s inteligentní regulační technologií

V jednom z minulých čísel Družstevního bydlení jsme informovali o  úsporách vytápění s využitím rádiových indikátorů vytápění Techem ITN data III. Protože článek a další prezentace vzbudily velký zájem vlastníků a správců bytových domů, podíváme se na systém adapterm z hlediska praktických zkušeností.

Co je adapterm?

adapterm je inteligentní snížení spotřeby a snadná úspora energie. Systém adapterm zaručuje, že topný systém reguluje dodávku tepla na úroveň, která je skutečně potřeba. V průměru je dosahována úspora 10% a je tak zaručena velmi rychlá návratnost počáteční investice s následným profitem zákazníka. Dalším přínosem je možnost online odečtů, monitoring přístrojů a spotřeb a dalších služeb nabízených Techem Portálem.

Kde úspora vzniká?

Konvenčně regulované topné systémy se řídí především venkovní teplotou. Skutečná potřeba tepla uživatele bytu není zohledněna. To znamená, že topný systém často poskytuje více tepla než je skutečně uživateli požadováno a výsledkem je zbytečně velká spotřeba energie. Řešením pro optimální dodávku tepla je adapterm. Základní informace pro systém adapterm poskytují rádiové indikátory vytápění Techem, které informují o aktuálních teplotách radiátorů. Z těchto údajů je pak vypočtena skutečná potřeba tepla pro budovu v daném okamžiku. Podle toho se postupně upravuje teplota topné vody dle skutečné poptávky na teplo v budově.  Snížením teploty přívodu současně dochází nejen k optimalizaci dodávky tepla dle potřeby obyvatel, ale také ke snížení provozních tepelných ztrát (v potrubí apod.).

Domovní regulační stanice s dálkovým přívodem tepla instalace včetně směšování 32 bytů, 2 vchody, 8. NP
Domovní regulační stanice s dálkovým přívodem tepla instalace včetně směšování
32 bytů, 2 vchody, 8. NP
Domovní regulační stanice s dálkovým přívodem tepla instalace včetně směšování
32 bytů, 2 vchody, 8. NP
Dálkové vytápění
instalace včetně směšování
49 bytů, 4 vchody, 4. NP
Dálkové vytápění
instalace včetně směšování
49 bytů, 4 vchody, 4. NP

Více informací naleznete na www.techem.cz